UHE180SBW2B1V01
Subway 3.0 Hydropool Entry (HE) with whirlpool system Hydropool Entry (HE) SilentFlow, 1800x800mm White Alpin
built-in installation
Assembly instructions
Installation height
Bath: 610 - 660 mm Whirlpool system: 645 - 680 mm Profibox 2.0 without system: 625 - 625 mm
Interior depth
480
Other surfaces
Outlet cover: glossy Overflow: glossy
Power of lamp
2 x LED / 1,6 W
Water content
294
Capacity incl. 1 pers
219
Anti-slip class A
Outlet/overflow set
SilentFlow
Seat unit
2
Information on technical position
Technical parts 1
Technical position
Technical parts 1
Article number:
UHE180SBW2B1V01
availability:
    Subway 3.0
    Hydropool Entry (HE)
    Article title
    Article number
    UHE180SBW2B1V01
    Assembly / Assembly type
    built-in installation
    Assembly instructions
    There is no space for a tap hole behind the overflow.
    2 holes are possible to the left or right respectively of the overflow hole
    Scope of delivery
    1 x rectangular bath
    2 x bath support frame (self-adhesive), adjustable from 130 - 180 mm
    The visible parts match the colour of the bath.
    Installation height
    Bath: 610 - 660 mm
    Whirlpool system: 645 - 680 mm
    Profibox 2.0 without system: 625 - 625 mm
    Interior depth
    480
    Collection
    Subway 3.0
    • Outlet cover: Plastic
    • Overflow: Plastic
    Other surfaces
    Outlet cover: glossy
    Overflow: glossy
    Power of lamp
    2 x LED / 1,6 W