UBQ180SBW2DV-RW
Subway 3.0 Rectangular bath, 1800x800mm, Stone White
Height in mm
480
Colour designation
Stone White
PROPERTIES :
Assembly / Assembly type
built-in installation
Assembly instructions
Installation height
Bath: 610 - 660 mm Whirlpool system: 645 - 680 mm Profibox 2.0 without system: 625 - 625 mm
Interior depth
480
Colour name
Stone White
Other surfaces
Outlet cover: matt Overflow: glossy
With overflow
Yes
Water content
294
Capacity incl. 1 pers
219
Anti-slip class A
Following systems are available
Seat unit
2
Article number:
UBQ180SBW2DV-RW
availability:
    Subway 3.0
    Rectangular bath
    Article title
    Article number
    UBQ180SBW2DV-RW
    Assembly / Assembly type
    built-in installation
    Assembly instructions
    There is no space for a tap hole behind the overflow.
    2 holes are possible to the left or right respectively of the overflow hole
    Scope of delivery
    1 x rectangular bath
    2 x bath support frame (self-adhesive), adjustable from 130 - 180 mm
    Height in mm
    Installation height
    Bath: 610 - 660 mm
    Whirlpool system: 645 - 680 mm
    Profibox 2.0 without system: 625 - 625 mm
    Interior depth
    Collection
    Subway 3.0
    Colour name
    • Outlet cover: Plastic
    • Overflow: Plastic
    Other surfaces
    Outlet cover: matt
    Overflow: glossy
    With overflow
    Water content
    294
    Capacity incl. 1 pers
    219
    Anti-slip class A
    [AC] Airpools
    [AE] Airpools
    [AP] Specialpools
    [CC] Combipools
    [CE] Combipools
    [HC] Hydropools
    [HE] Hydropools
    Seat unit
    EAN number
    Model number
    UBQ180SBW2DV
    Spareparts
    back
    Spareparts
    Villeroy & Boch Accessories Multifunction cushion, 150x240x50mm, Bali