UHC180OBR2A2V01
Oberon 2.0 Hydropool Comfort (HC) with whirlpool system Hydropool Comfort (HC), 1800x800mm White Alpin
Installation height
Bath: 605 - 645 mm Whirlpool system: 638 - 651 mm Profibox 2.0 without system: 625 - 625 mm Profibox 2.0 incl. System: 625 - 625 mm
Interior depth
470
Other surfaces
Waste/overflow combination: glossy Outlet cover: glossy
Power of lamp
2 x LED / 2,8 W
Light colour (designation & colour temperature)
1000 K - 10000 K
Lighting control
With remote control, dimmable
Water content
265
Capacity incl. 1 pers
190
Information on technical position
Technical parts 2
Technical position
Technical parts 2
Article number:
UHC180OBR2A2V01
availability:
    Oberon 2.0
    Hydropool Comfort (HC)
    Article title
    Article number
    UHC180OBR2A2V01
    1 x rectangular bath
    1 x extended outlet and overflow (chrome-plated and white)
    2 x bath support frame (self-adhesive), adjustable from 130 - 180 mm
    Installation height
    Bath: 605 - 645 mm
    Whirlpool system: 638 - 651 mm
    Profibox 2.0 without system: 625 - 625 mm
    Profibox 2.0 incl. System: 625 - 625 mm
    Interior depth
    470
    Collection
    Oberon 2.0
    Other material
    • Waste/overflow combination: Plastic
    • Outlet cover: Plastic
    Other surfaces
    Waste/overflow combination: glossy
    Outlet cover: glossy
    Power of lamp
    2 x LED / 2,8 W